گلزار نوردوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱

آموزش نماز باترجمه فارسی و انگلیسی+احکام+تسبیحات حضرت زهرا علیهاالسلام+ چرا زبان عربی، زبان رسمی نمازاست؟ - گلزار نور

سخن دوست :امام حسين (ع) فرمود: پروردگارا! آن كه تو را نيافت، چه يافت و آن كه تو را يافت، چه از دست داد؟
آموزش نماز باترجمه فارسی و انگلیسی+احکام+تسبیحات حضرت زهرا علیهاالسلام

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

سایت اینترنتی گلزارنور

https://golzarenoor.ir


نمازهای واجب روزانه

نمازهای یَومیّه یا نمازهای روزانه به نمازهای پنج‌گانه صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشاء گفته می‌شود که مُکَلّف باید هر روز آنها را به‌جا آورد. نمازهای یومیه از مهم‌ترین اعمال عبادی مسلمانان هستند  و ترک یا سبک شمردن آن شرعاً حرام وباعث عقاب است.

نماز ستون دین و یکی از فریضه های آن است. اهمیت آن به اندازه ایست که از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است: نماز ستون دین است، اگر کسی نمازش را در آن دنیا قبول کنند، دیگر اعمال هم پذیرفته می‌شود و اگر نماز قبول نشود، دیگر اعمال نیز پذیرفته نمی‌شود. [وسایل الشیعه، ج. ۳، ص. ۲۲، حدیث ۱۰.]و در روایات از آن به «اصل اسلام»، «معراج مؤمن»،‌ «پاک‌کننده گناهان روزانه»، «برترین عمل» و… یاد شده است.[ نجفی، جواهر الکلام، ۱۳۶۲ق، ج۷، ص۲.]

مَثَل نمازهای یومیّه مانند نهر آب است. از رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) نقل شده که فرمود: هر گاه در خانه یکی از شما نهر آبی باشد و روزی پنج مرتبه خود را در آن شستشو دهد آیا چرکی در بدن او باقی می‌ماند؟ همانا مَثَل نماز، همچون نهر آبی است که هر گاه کسی نمازی برگزار کند، گناهان او را می‌پوشاند. [ وسائل الشیعه، ج۴، ص۱۲.]

وجوب نمازهای پنج‌گانه (یومیه)، در شب معراج و حدود ۱۸ ماه پیش از هجرت پیامبر(ص) به مدینه اتفاق افتاد. این نمازها همگی دو رکعتی بودند که در سال اول هجری هفت رکعت به آنها اضافه شد.

نماز به دو شکل فردی (فُرادا) و جماعت خوانده می‌شود.

برای مطالعه متن و ترجمه اذان و اقامه اینجا کلیک کنید

جهت دستیابی به آموزش اذان و اقامه باترجمه انگلیسی اینجا کیک کنید

برای دستیابی به احادیث نماز جماعت اینجا کلیک کنید

برای دستیابی به نماز شب و تعقیبات و احکامش اینجا کلیک کنید

برای دستیابی به نمازهای نافله و تعقیبات و احکام آن اینجا کلیک کنید

برای دستیابی به نماز آیات و احکام آن اینجا کلیک کنید

نمازهای واجب

نمازهای یومیّه •  نماز آیات • نماز میّت • نماز قضا • نماز قضای والدین • نماز طواف • نماز نذر.

تعداد رکعات و زمان نمازهای یومیه

نماز صبح: دو رکعت است که از طلوع فجر تا طلوع آفتاب خوانده می‌شود

نماز ظهر: چهار رکعت است که از اول وقت نماز ظهر تا زمانی که به اندازه‌‌ٔ خواندنِ نماز چهار رکعتی عصر تا غروب آفتاب باقی باشد، خوانده می‌شود. در روز جمعه، نماز جمعه به جای نماز ظهر اقامه می‌شود.

نماز عصر: نماز چهار رکعتی است که از زمانی که به اندازهٔ خواندنِ نماز ظهر از وقت نماز ظهر گذشته باشد، تا غروب آفتاب خوانده می‌شود.

نماز مغرب: نماز سه رکعتی است که از اول وقت نماز مغرب تا زمانی که به اندازه‌‌ٔ خواندنِ نماز چهار رکعتی عشا تا نیمه‌شب شرعی باقی باشد، به‌جا آورده می‌شود.

نماز عشاء: نماز چهار رکعتی است که از زمانی که به اندازهٔ خواندنِ نماز مغرب از وقت نماز مغرب گذشته باشد، تا نیمه‌شب شرعی خوانده می‌شود.

شرایط نماز

طهارت • وضو • لباس نمازگزار • طهارت بدن • قبله • مکان نمازگزار

شرایط لباس نمازگزار

نمازگزار باید به یک سری از موارد برای شروع نماز حتما دقت داشته باشد یکی از این موارد لباس نمازگزار است که حتما باید دارای شرایط زیر باشد:

الف) پاک باشد

ب) غصبی نباشد (مباح باشد)

ج) از اجزای مردار نباشد

د) از حیوان حرام گوشت نباشد

هـ) طلا بافت نباشد

و) از ابریشم خالص نباشد

شرایط مکان نمازگزار

یکی دیگر از موارد مهمّ، مکان است که مکان نمازگزار باید دارای شرایط زیر باشد:

مباح باشد. (یعنی غصبی نباشد )

بی حرکت باشد

از جاهایی نباشد که توقف در آن حرام است

جلوتر از قبر پیغمبر(ص) و امام(ع) نایستد

محل سجده‌ی نمازگزار پاک باشد

موجب نجاست لباس و بدن نمازگزار نشود

میان‌زن‌و مرد در حال نماز بنا بر احتیاط واجب حداقل یک وجب فاصله باشد

مسطح باشد.

ارکان نماز

ارکان نماز تعدادی از واجبات نمازاست که کم یا زیاد شدن آنها حتی به صورت سهوی باعث باطل شدن نماز می‌شود و شامل:

نیّت، قیام، تکبیرة الاحرام، رکوع و دو سجده (از یک رکعت) است.

مراد از قیام، ایستاده بودن هنگام تکبیرة الإحرام و همچنین قیام متّصل به رکوع است یعنی از حالت ایستاده به رکوع رفتن.

واجبات نماز

نیت • قیام متصل به رکوع • تکبیرة الاحرام • رکوع • سجده • قرائت • ذکر • تشهد • سلام • ترتیب • موالات یعنی پی‌درپی بودن اجزاء نماز و میان آنها فاصله‌ی طولانی و غیر متعارف نیندازد  • قیام • تسبیحات اربعه • طمأنینه.

واجبات غیر رکنی اگر عمداً کم و زیاد شود نماز باطل می‌شود، اما اگر سهواً باشد نماز صحیح است، مانند قرائت.

مستحبات نماز

اذان • اقامه • جماعت • قنوت • استعاذه • حضور قلب • مسجد • تعقیبات • تسبیحات حضرت زهرا • خضوع • خشوع • سجده شکر • تورک • تجافی.

 چرا زبان عربی، زبان رسمی نمازاست؟   

نماز خواندن باید به زبان عربی باشد و مسلمین در هر کجای عالم و از هر نژادی که باشند، می بایست این عبادت را به زبان عربی که زبان قرآن است بجای آورند.

نماز، سنت پیامبر است و عبادات توقیفی(به جا آوردن آنها باید به همان شکلی باشد که خداوند تعیین فرموده است.) هستند.

اسلام یک دین جهانى است و می‌خواهد همۀ مسلمانان را در یک جبهه و صف واحد قرار دهد. ، زبان عربى که به اعتراف اهل فن، از جامع‏ترین زبان‏هاى دنیا است، می‌تواند به عنوان یک زبان بین‌المللى و زبان نماز تمام مسلمانان، رمز وحدت و نشانۀ یگانگى مسلمانان ‏باشد، این اصل در سایر دستورات اسلامى، مانند به سوى قبلۀ واحد نماز خواندن و… نیز تجلى پیدا کرده است.

غنای معنایی زبان عربی نسبت به زبانهای دیگر بسیار بیشتر است بطوری که با بررسی های انجام شده بسیاری از مفاهیم موجود در الفاظ قرآن درهیچ زبانی معادل ندارند.مثلا عبارت بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ به هیچ زبانی ترجمه درست نشده و ترجمه آن از طریق معادل گذاری و بدون تکیه بر تفسیر اصلاً ممکن نیست.

برای این‌که هر چیزی برای همیشه و در طول تاریخ بماند، باید دارای معیار و مقیاسی غیرقابل تغییر باشد حفظ و بقای نماز در طول قرون و اعصار است که بدون کم و کاست برای همیشه باقی بماند، و اگر هر کسی به زبان محلی و مادری خود آن‌را تلفظ می‌نمود احتمال کم و زیاد شدن الفاظ، تحریف و آمیخته شدن به خرافات و مطالب بی‌اساس منتفی نبود.

و حدت زبان ضامن حفظ و مصونیت این عبادت بزرگ از تحریف و آمیختگی با خرافات است.

قرآن از نظر لطافت و زیبایی نیز اعجاز آمیز و بدیل ناپذیر است و از همین رو جاذبه نیرومند و خارق العاده ای دارد.

برای مردمی که برای رفع حوائج روزمرۀ خود، ده‌ها و بلکه صدها اصطلاح و واژه‌ های بیگانه را به راحتی یاد گرفته و به کار می‌برند، یاد گرفتن کلمات نماز که مجموع کلمات واجب آن (با حذف کلمات تکراری) حدود ۲۰ کلمه است، کار مشکلی نیست. از طرف دیگر، معنای ظاهری و سطحی کلمات نماز بسیار ساده و آسان است و همۀ مردم به راحتی می‌توانند معنای سطحی و ظاهری «بسم الله الرحمن الرحیم» و… را یاد بگیرند، هر چند این کلمات دارای معانی عمیق و گسترده است.( برگرفته از سایت اسلام کوئست )

احکام قبله

مسلمان باید نماز را رو به سوی کعبه بگذارد که به این اعتبار به آن« قبله» می گویند. اما براي افردی که از آن دورند محاذات حقیقی میسّر نیست، و همین میزان که بگویند رو به قبله نماز می خواند، کافی است.

نمازگزار باید برای قبله یقین و اطمینان پیدا کند، چه از راه قبله نمای صحیح و معتبر و چه از راه آفتاب و ستاره ها ( براي کسی که اشنا به استفاده از آن ها است) و بسیاری راه های دیگر برای پیدا کردن قبله، و درصورتی که نتوانست اطمینان پیدا کند به هر طرف که احتمال بیش تر می یابد، نماز بخواند.

اذان و اقامه

نیّت نماز

نیّت: نیّت در نماز واجب است و منظور از آن، قصد انجام نماز معین برای اطاعت از دستور خداوند است.انسان باید نماز را به نیّت قربت، یعنی برای تذلّل و کرنش در پیشگاه خداوند عالم به‌جا آورد، و لازم نیست نیّت را از قلب خود بگذراند، یا مثلاً به زبان بگوید: چهار رکعت نماز ظهر می‏خوانم قربةً إلی الله.

نیت در نماز واجب است و منظور از آن، قصد انجام نماز معین برای اطاعت از دستور خداوند است.

انسان باید از اوّل تا آخر نماز به نیّت خود باقی باشد، پس اگر در بین نماز به‌طوری غافل شود که اگر بپرسند چه می‌کنی؟ نداند چه بگوید، نمازش باطل است.

انسان باید فقط برای تذلّل و اطاعت در پیشگاه خداوند عالم نماز بخواند، پس کسی که ریا کند، یعنی برای نشان دادن به مردم نمازو تظاهر به دینداری بخواند، نمازش باطل است، خواه فقط برای مردم باشد، یا خدا و مردم، هر دو را در نظر بگیرد.

قیام واحکام آن

مستحب است در حال ایستادن، بدن را راست نگه‌دارد، و شانه‌ها را پایین بیندازد، و دست‌ها را روی ران‌ها بگذارد و انگشت‌ها را به هم بچسباند و به‌جای سجده نگاه کند، و سنگینی بدن را به طور مساوی روی دو پا بیندازد و با خضوع و خشوع باشد، و پاها را پس و پیش نگذارد، و اگر مرد است پاها را از سه انگشت باز تا یک وجب فاصله دهد، و اگر زن است پاها را به هم بچسباند.

موقعی که انسان در نماز بخواهد کمی جلو یا عقب برود یا بدن را کمی به طرف راست و چپ حرکت دهد، باید ذکری را که به خواندن آن مشغول است در حال این حرکت، قطع کند.

تکبيرة الاحرام

نماز با گفتن الله اکبر آغاز مي شود، گفتن الله اکبر در آغاز نماز به معناي جدايي از غير خدا و پيوستن به اوست.اعلام بزرگي پروردگار و دوري جستن از تمام قدرتهاي دروغين است.

خوب است قبل از تکبیرة الاحرام به قصد رجاء بگوید: یا مُحْسِنُ قَدْ اَتاک المُسِی‏ءُ، وَقَدْ اَمَرْتَ الُمحْسِنَ اَنْ یتَجاوَزَ عَنِ المُسِی‏ءِ، اَنْتَ الُمحْسِنُ وَاَنَا المُسِی‏ءُ، بِحَقّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحمَّدٍ، وَتَجاوَزْ عَنْ قَبِیحِ ما تَعْلَمُ مِنّی.

 یعنی: ای خدایی که به بندگان احسان می‌کنی، بنده گناهکار به درِ خانه تو آمده، و تو امر کرده‌ای که نیکوکار از گناهکار بگذرد، تو نیکوکاری و من گناهکار، بحق محمّد و آل محمّد، رحمت خود را بر محمّد و آل محمّد بفرست، و از بدی‌هایی که می‏دانی از من سر زده بگذر.

مستحب است موقع گفتن تکبیر اوّل نماز و تکبیرهای بین نماز، دست‌ها را تا مقابل گوش‌ها بالا ببرد.

اگر شک کند که تکبیرة الاحرام را گفته یا نه، چنانچه مشغول خواندن چیزی از قرائت شده، به شک خود اعتنا نکند و اگر چیزی نخوانده باید تکبیر را بگوید.

قرائت

پس از گفتن الله اکبر سوره حمد را می‌خوانیم.

در رکعت اوّل و دوّم نمازهای واجب یومیه، انسان باید اوّل حمد و بعد از آن سوره و بنا بر احتیاط واجب یک سوره تمام بخواند. و سوره «ضحی» و «شرح = ألم نشرح» و همچنین سوره «فیل» و «قریش» در نماز بنا بر احتیاط واجب،  یک سوره حساب می‌شود.

در رکعت سوم و چهارم نمازها، مخیّر است که حمد تنها (بدون سوره) بخواند یا تسبیحات اربعه یعنی: سُبْحانَ اللهِ وَ الْحَمْدُ للهِ وَ لا اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَ اللهُ اَکْبَرُ بگوید و بهتر آن است که سه مرتبه بگوید.

بر مرد، بنا بر احتیاط، واجب است حمد و سوره نماز صبح و مغرب و عشا را بلند بخواند، و بر مرد و زن، بنا بر احتیاط ، واجب است حمد و سوره نماز ظهر و عصر را آهسته بخوانند.

زن می‌تواند حمد و سوره نماز صبح و مغرب و عشا را بلند یا آهسته بخواند، ولی اگر نامحرم صدایش را بشنود و موردی باشد که شنواندن صدا به نامحرم حرام است، باید آهسته بخواند و اگر عمداً بلند بخواند، بنا بر احتیاط واجب، نمازش باطل است.

انسان باید قرائت نماز را صحیح بخواند. کسي که اصلا نمي تواند صحيح آن را ياد بگيرد، بايد هر طور که مي تواند بخواند و بهتر آن است که نماز را به جماعت بجا آورد.

مستحب است در تمام نمازها در رکعت اوّل، سوره «إنّا أنزلناه»، و در رکعت دوّم، سوره «قل هو الله احد» بخواند.

مکروه است انسان در هیچ یک از نمازهای یک شبانه‌روز سوره «قل هو الله احد» را نخواند.

اگر در نماز فریضه یکی از چهار سوره‌ای را که آیه سجده دارد عمداً بخواند، واجب است که پس از خواندن آیه سجده، سجده نماید، و به به‌جا آوردن سجده نمازش بنا بر احتیاط باطل می‌شود و لازم است که آن را دوباره بخواند مگر اینکه سهواً سجده کند، و اگر سجده را به‌جا نیاورد می‌تواند نماز را ادامه دهد اگرچه در ترک سجده گناه کرده است.

 گفتن أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

مستحب است قبل از شروع قرائت، استعاذه گفته شود:

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

پناه می برم به خدا، از شر شیطان رانده شده.

 این استحباب، برگرفته از آیه قرآن است که فرمود: فَإِذَا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيم.

Suray – Hamd

سوره حمد:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ  الرَّحْمـنِ الرَّحِيمِ  مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ اهدِنَــــا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ غَيرِ المَغضُوبِ عَلَيهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

In the name of God the beneficent and merciful .

الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ 

ستايش خدايى را كه پروردگار جهانيان.

All praise is due to God, the lord of the worlds.

الرَّحْمـنِ الرَّحِيمِ

رحمتگر مهربان

The beneficent and merciful .

مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ

و خداوند روز جزاست

The master of the day of  judgment.

إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ

[بار الها] تنها تو را مى‏پرستيم و تنها از تو يارى مى‏جوييم

We just worship you and we ask for help.

اهدِنَــــا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ

ما را به راه راست هدايت فرما

Guide us to the straight path.

صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ غَيرِ المَغضُوبِ عَلَيهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ.

راه آنان كه گرامى‏شان داشته‏اى نه [راه] مغضوبان و نه [راه] گمراهان

The path of those who you have favored,

Not the path of those who incur our wrath, nor of those who go astray.

پس از سوره حمد، یک سوره دیگر از قرآن را می‌خوانیم به عنوان نمونه، می‌توان سوره توحید را خواند:سوره توحید.

Suray – Tohid

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

In the name of God the beneficent and merciful .

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ.

بگو اوست‏ خداى يگانه

Say: He is God, the one.

 اللَّهُ الصَّمَدُ

خداى صمد [ثابت متعالى]

God is free from want of all.

 لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ

كسى را نزاده و زاده نشده است

He begets not, nor is he begotten.

 وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ.

و هيچ كس او را همتا نيست.

And there is none comparable unto him.

رکوع

در هر رکعت بعد از قرائت باید به‌اندازه‌ای خم شود که بتواند سر همه انگشت‌هایش را، از جمله انگشت شَست به زانو بگذارد. و این عمل را «رکوع» می‏گویند.پس بگوید:

Ruku

Then the prayer bows down touching the knees with his hands,  and says

سُبْحَانَ رَبِّیَ الْعَظِیمِ وَ بِحَمْدِهِ

پاک و منزه است پروردگار من که بزرگ است، و او را ستایش می‌کنم

Subhana Rabbi Yal ‘Azimi wa Bihamdihi

My lord the great is free from any imperfection, and praise be upon him

در رکوع هنگامی که ذکر واجب را می‌گوید، باید بدن آرام باشد، بلکه حتی در هنگامی که اذکاری را به قصد استحباب آن در رکوع می‌گوید، ‌مانند تکرار سُبْحَانَ رَبِّیَ الْعَظِیمِ وَ بِحَمْدِهِ و امثال آن، احتیاط واجب آن است که بدن را آرام نگهدارد.

بعد از تمام شدن ذکر رکوع، باید راست بایستد و پس از آن که بدن آرام گرفت به سجده برود و اگر عمداً پیش از ایستادن، یا پیش از آرام گرفتن بدن به سجده برود نمازش باطل است.

برخی از مستحبات رکوع

پیش از رفتن به رکوع در حالی که ایستاده است تکبیر بگوید.

اگر نمازگزار مرد است زانوها را به عقب بدهد و اگر زن است زانوها را به عقب ندهد.

سر را پایین نیندازد و مساوی پشت خود نگه دارد.

کف دست را به زانوها تکیه دهد.

اگر نمازگزار زن است، دست را از زانوها بالاتر بگذارد.

نگاه خود را به میان قدمهای خود بدوزد.

پیش از رکوع یا بعد از آن صلوات بفرستد.

پس از آن که از رکوع سر برداشت و ایستاد در حال آرامش بدن بگوید:

سَمِعَ اللهُ لِمَنْ حَمِدَهُ

خدا بشنود و بپذیرد ثنای کسی که او را ستایش می‏کند

Sami’ Allahu liman Hamidah

Allah hears and accepts the praise of one who praises

سجده

سپس سر از رکوع برداشته (می ایستیم) و آنگاه به سجده می‌رویم و هفت عضو بدن، یعنی پیشانی، کف دو دست، سر زانو‌ها و نوک انگشتان بزرگ پا را بر زمین گذاشته و می‌گوئیم:

Sujde

Then the prayer places the tips of the knees, the palms and the forehead on the ground in “sujde” and says : (he repeats twice

سُبْحَانَ رَبِّیَ الاَعْلی وَ بِحَمْدِهِ

پاک و منزه است پرودگار من که برترین است، و او را ستایش می‌کنم

Subhana Rabbi Yal A’la wa Bihamdihi

My lord the most high , is free from any imperfection, and praise be upon him

در سجده نماز، بايد پيشاني را روي خاک يا سنگ يا چيزهاي ديگري از زمين بگذاريم.هنگام نماز خواندن سجده بر چيزهايي که از زمين مي رويد و براي خوراک و پوشاک انسان مصرف نمي شود نيز صحيح است.مهر نماز که بيشتر در بين ما معمول است، در حقيقت قطعه خاک پاکيزه اي است که نمازگزار همراه خود دارد تا براي سجده، پيشاني را روي آن بگذارد.

پس از سجده اول، می‌نشینیم و بار دیگر به سجده رفته و سجده دوم را مانند سجده اول بجا می‌آوریم. با تمام شدن سجده دوم، یک رکعت نماز به پایان می‌رسد.

اگر رکوع فراموش شود، نماز باطل می شود، زیرا به تنهایی رکن است، اما اگر یک سجده به تنهایی فراموش شود، نماز باطل نمی شود.

برخی از مستحبات سجده

مستحب است سُبْحانَ رَبّی الاَعْلَی وَبِحَمْدِهِ را سه یا پنج یا هفت مرتبه یا بیشتر بگوید.

در سجده دعا کند و از خداوند متعال حاجت بخواهد و این دعا را بخواند:

یا خَیرَ المَسْؤُولِینَ وَیا خَیرَ المُعْطِینَ، ارْزُقْنِی وَارْزُقْ عِیالِی مِنْ فَضْلِک، فَاِنَّک ذُو الفَضْلِ العَظِیمِ.

یعنی: ای بهترین کسی که از او سؤال می‏کنند! و ای بهترین عطا کنندگان! از فضل خودت روزی بده به من و عیال من، پس به‌درستی که تو دارای فضل بزرگی.

بعد از سجده بر ران چپ بنشیند و روی پای راست را بر کف پای چپ بگذارد.

بعد از هر سجده، وقتی نشست و بدنش آرام گرفت تکبیر بگوید.

بعد ا ز سجده اوّل بدنش که آرام گرفت بگوید:

اَسْتَغْفِرُ الله رَبِّی وَاَتُوبُ اِلَیهِ

طلب مغفرت و آمرزش می کنم خدایی را که پروردگارم است و به سوی او بر می گردم

Astaghfirullaha Rabbi wa Atubu ilayh

.I seek forgiveness from Allah Who is my Sustainer, and I turn to Him

سجده را طول بدهد و در موقع نشستن دستها را روى رانها بگذارد.

در سجده‌ها صلوات بفرستد.

در موقع بلند شدن، دست‌ها را بعد از زانوها از زمین بردارد.

مردها آرنج‌ها و شکم را به زمین نچسبانند، و بازوها را از پهلو جدا نگاه دارند و زن‌ها آرنج‌ها و شکم را بر زمین بگذارند و اعضاء بدن را به یکدیگر بچسبانند.

مکروهات سجده

بعضى از امور که در سجده مکروه است، عبارت است از:

۱-خواندن قرآن در سجده

۲-فوت کردن جاى سجده، براى برطرف کردن گرد و غبار آن و اگر در اثر فوت کردن آنجا، دو حرف از دهان بیرون آید، نماز باطل است.

رکعت دوم

پس از تمام شدن رکعت اول نماز، بدون آن که صورت نماز به هم بخورد و یا فاصله‌ای ایجاد شود، از جا برخاسته، بار دیگر می‌ایستیم و حمد و سوره را مانند رکعت اول می‌خوانیم.

قنوت

پس از حمد و سوره، قنوت خوانده می‌شود. در قنوت می‌توان هر دعایی را خواند، مانند:

رَبَّنا آتِنا فِی الدُّنْیا حَسَنَةً وَ فِی الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنا عَذابَ النَّار

خدایا در دنیا و آخرت به ما خیر و نیکی عطا کن و ما را از عذاب آتش نجات بده

Oh, Our God: In this world and the hereafter

bring us good things and keep us away from the

.punishment by the fire

ویادرقنوت کلمات فرج را بخوانیم:

لا اِلهَ اِلاَّ اللّه الحَلِیمُ الکرِیمُ،لا إِلهَ إِلاَّ اللّه العَلِی العَظِیمُ،سُبْحانَ اللّه رَبِّ السَّمواتِ السَّبْعِ، وَرَبِّ الاَرَضِینَ السَّبْعِ،وَما فِیهِنَّ وَما بَینَهُنَّ، وَرَبِّ العَرْشِ العَظِیمِ،وَالحَمْدُ رَبِّ العالَمِینَ.

نیست خدایی سزاوار پرستش مگر خدای یکتای بی‌همتایی که صاحب حلم و کرم است،

نیست خدایی سزاوار پرستش، مگر خدای یکتای بی‌همتایی که بلندمرتبه و بزرگ است،

پاک و منزّه است خداوندی که پروردگار هفت آسمان، و پروردگار هفت زمین است، پروردگار هر چیزی است که در آسمانها و زمین‌ها و مابین آنهاست، و پروردگار عرش بزرگ است، حمد و ثنا مخصوص خداوندی است که پرورش‌دهنده تمام موجودات است

پس از قنوت به رکوع رفته و ذکر رکوع گفته می‌شود.(مانند رکعت اول)

بعد از رکوع، ایستاده و پس از آن دو سجده به جای آورده می‌شود.(مانند رکعت اول)

تشهد

بعد از دو سجده در حالت نشسته تشهد خوانده می‌شود:

اَشْهَدُ اَنْ لااِلهَ اِلاَّ اللّهُ وَحْدَهُ لاشَرِیكَ لَهُ، وَاَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُه، اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد

بر این حقیقت گواهی می‌دهم که محمَد بنده و پیامبر خداست. پروردگارا بر محمد و آل محمد درود فرست.

All praise Only belongs to God ,I testify that there is no deity except God, The Unique God who has no associate and no equals, And I testify that Muhammad is His servant and .His prophet, May God, bless Muhammad and his followers

سلام نماز

در نمازهای دورکعتی مانند نماز صبح، پس از تشهد، سلام نماز خوانده شده و نماز پایان می‌یابد:

اَلسَّلامُ عَلَیْكَ اَیُّهَا النَّبِیُّ وَ رَحْمَةُ اللّهِ وَ بَرَکاتُهُ،

درود بر تو ای پیامبر، و رحمت و برکات خدا بر تو باد.

.Peace be unto you O  prophet and the mercy and all blessings of God

اَلسَّلامُ عَلَیْنا وَ عَلی عِبادِ اللّهِ الصّالِحینَ،

درود بر ما و بر بندگان شایسته خدا باد

.May God bless us and the good servants of God

اَلسَّلامُ عَلَیكُمْ وَ رَحْمَةُ اللّهِ وَ بَرَکاتُهُ.

درود بر شما و رحمت خدا برشما باد

.Peace unto you and the mercy and all blessing of God

رکعت سوم و چهارم

اگر نماز سه رکعتی (مثل نماز مغرب) یا چهار رکعتی (مثل نماز ظهر) باشد، بعد از تشهد در رکعت دوم برخاسته و به جای حمد و سوره، تسبیحات اربعه سه مرتبه خوانده می‌شود:

سُبْحانَ اللّهِ وَ الْحَمْدُ لِلّهِ وَ لاإلهَ اِلّا اللّهُ وَ اللّهُ أكْبَر

خداوند متعال پاک و منزه است و حمد و ستایش مخصوص اوست. معبودی جز او نبوده و بر همه چیز برتری دارد.

God is transcendent and devoid of any imperfection, all praise is due toGod  there is no god but him , and god is greatest

بعد از آن به رکوع و سجده می‌رویم، اگر نماز سه رکعتی بود بعد از دو سجدۀ رکعت سوم، تشهد و سلام گفته می‌شود ولی اگر نماز چهار رکعتی بود، بعد از سجده دوباره ایستاده و بعد از تسبیحات اربعه، رکوع، دو سجده و تشهد و در آخر سلام گفته می‌شود.

پاداش گفتن ذکر تسبیحات حضرت زهراعلیها السلام

بعدازفراغت از نماز تسبیحات حضرت زهراعلیها السلام گفته میشود:

الله‌اکبر ۳۴ بار، الحمدلله ۳۳ بار و سبحان‌الله ۳۳ مرتبه و یک بار لا اِلهَ اِلَّا اللَّه

از امام صادق(ع) روایت شده است: هر کس پس از نماز واجب، با تسبیح فاطمه(س) صد بار به تسبیح خدا بپردازد، و به دنبال آن یک بار لا اِلهَ اِلَّا اللَّه بگوید، آمرزیده می‌شود.

 (حرّ عاملی، وسائل الشیعه، ج۴، ص۱۰۲۱.)

در روایت دیگری از امام باقر ع نقل شده است: هر کس تسبیح حضرت فاطمه زهرا(س) را بگوید و بعد از آن استغفار نماید، بخشیده می‌شود. و این ذکر زباناً ۱۰۰ تا است اما در میزان، ۱۰۰۰ تا به حساب می‌آید. شیطان را دور می‌کند و خدا را راضی می‌نماید.

 (صدوق، ثواب الاعمال، ۱۳۸۲ش، ص۳۱۵. )

شرایط گفتن تسبیحات حضرت زهرا علیها السلام

از امام صادق(ع) روایت شده است: هر کس بعد از نماز واجب، پیش از آنکه پاهای خود را جفت کند (قبل از به هم خوردن حالت جلوس تشهد و سلام، تسبیح فاطمه زهرا(س) بگوید، خداوند او را می‌آمرزد.

نمازهای مستحب

نافله‌های روزانه • نماز جعفر طیّار • نماز غفیله • نماز عید • نماز جمعه • نماز زیارت • نماز استغاثه • نماز سلمان • نماز باران • نمازهای ماههای رجب، شعبان و ماه رمضان • نماز یکشنبه ذی‌القعده • نماز معصومین ع • نماز دهه اول ذی‌الحجه • نماز وحشت • نماز امام زمان • نماز شکر • نماز هدیه • نماز وتیره • نماز شب (نماز شفع • نماز وتر) • نماز تحیت.

آموزش نماز باترجمه فارسی و انگلیسی+احکام+تسبیحات حضرت زهرا علیهاالسلام+ چرا زبان عربی، زبان رسمی نمازاست؟


سایت اینترنتی گلزارنور

https://golzarenoor.ir

گزیده ای از قرآن، دعاها، مناجات، زیارات ، مداحی و مطالب سایت گلزارنور

قرآن آن لاین بسیار نفیس سایت گلزارنور

قرآن آن لاین سایت گلزارنور

قابلیت ها:
امکان جستجو در متن قرآن.
امکان دسترسی سریع به سوره ، آیه ، جزء و صفحه دلخواه.
قابلیت قرائت همزمان قرآن با ۲۹ صوت بسیار زیبا از ۲۵ قاری بین المللی و همچنین ترجمه‌های گویای فارسی و انگلیسی
امکان انتخاب ۱۰۱ ترجمه قرآن از ۴۱ زبان زنده دنیا.
مشاهده ترجمه قرآن، تنها با قرار گرفتن مکان نما بر روی آیه مورد نظر.
امکان انتخاب تعداد تکرار آیه ، سوره ، صفحه و جزء جهت حفظ قرآن.
امکان افزودن قاری (به عنوان مثال جهت شنیدن ترجمه گویای فارسی ، انگلیسی و یا هر دو بعد از قرائت هر آیه)
و بسیاری امکانات دیگر.

.

ترتیل کلّ سوره های قرآن +سوره های منتخب و جزء ۳۰  با صدای استاد منشاوی و تکرار کودک

ختم قرآن سایت بصورت صفحه ای، حزب، جزء و ختم صلوات و دعاها، ختم هدیه به اموات

مفاتیح الجنان سایت گلزارنور

نهج البلاغه سایت گلزارنوربا ترجمه فارسی و انگلیسی

معرفی کتابهای ارزنده و نمونه، تألیف: زهراپاشنگ

معرفی کتاب مهمترین دانستنیهای یک مسلمان بارویکرد روزشماررویدادهای مهم اسلام و اعمال عبادی سال

معرفی کتاب مهمترین دانستنیهای یک مسلمان بارویکرد روزشماررویدادهای مهم اسلام و اعمال عبادی سال

معرفی کتاب کلیدهای گنج خوشبختی و عاقبت بخیری ازامام صادق علیه السلام

معرفی وخلاصه شرح کتاب دوجلدی قُرب نوافل

ذکر،دعا، زیارت و تسبیح ایّام هفته

ذکر، دعا، زیارت و تسبیح روز شنبه+ دانلود متن و صوت

ذکر، دعا، زیارت و تسبیح روز یکشنبه+ دانلود متن و صوت

ذکر، دعا، زیارت و تسبیح روز دوشنبه+ دانلود متن و صوت

ذکر، دعا، زیارت و تسبیح روز سه شنبه+ دانلود متن و صوت

ذکر، دعا، زیارت و تسبیح روز چهارشنبه+ دانلود متن و صوت

ذکر، دعا، زیارت و تسبیح روز پنجشنبه+ دانلود متن و صوت

ذکر، دعا، زیارت و تسبیح روز جمعه+ متن و صوت

دعا ومناجات

دعای کمیل باترجمه فارسی+دانلود صوت ومتن باصدای مجموعه مدّاحان منتخب

دعای ندبه باترجمه فارسی+ دانلود متن وصوت مجموعه مدّاحان منتخب

دعای توسل باترجمه فارسی+متن وصوت باصدای مدّاحان منتخب

دعای سمات باترجمه فارسی+خواص وبرکات+ دانلودمتن و صوت باصدای مجموعه مداحان منتخب

دعای عهد باترجمه فارسی و دانلود متن وصوت مجموعه مدّاحان منتخب

دعای یستشیربا خواص بخت گشایی+ دانلود متن و صوت باصدای مدّاحان منتخب

دعای صباح باترجمه فارسی+خواص+دانلودصوت ومتن باصدای مداحان منتخب

دعای عدیله باترجمه فارسی +دانلود صوت+متن باصدای مجموعه مداحان منتخب

دعای احتجاب باترجمه فارسی+ دانلود صوت و متن

دعای فرج و دعای سلامتی امام زمان عج+ دانلودمتن و صوت مجموعه مدّاحان منتخب

دعای عرفه باترجمه فارسی+ دانلود متن و صوت باصدای مدّاحان منتخب

حدیث شریف  کساء+ شرح مختصر+ دانلود متن و صوت باصدای مجموعه مدّاحان منتخب

مناجات امیرالمؤمنین امام علی (ع) در مسجد کوفه+ دانلودمتن وصوت با صدای استاد حاج مهدی سماواتی و فرهمند

متن و فضائل دعای عشرات با ترجمه+ دانلود متن و صوت با صدای مداحان منتخب

اعمال مستحبی ایّام البیض هر ماه قمری+ پاداش، متن، صوت و ترجمه دعای صحیفه(تسبیح)+نمازایّام البیض هرماه قمری

دعاى‏ اللهُمَّ یَا شَاهِدَ کُلِّ نَجْوَى ودعاى‏ اللّٰهُمَّ مَنْ تَعَبَّأَ وَ تَهَيَّأَ مخصوص شب ‏وروز جمعه و روز عرفه+ دانلود صوت و متن

مناجات ها

مناجات امیرالمؤمنین امام علی (ع) در مسجد کوفه+ دانلودمتن وصوت با صدای استاد حاج مهدی سماواتی و فرهمند

لیست، فهرست و دعاهای مناجات خمس عشره سیدالساجدین امام سجاد علیه‌السلام

صحیفه سجادیه

لیست وفهرست دعاهای صحیفه سجادیه برای دسترسی به متن هردعا

خطبه هاخطبه غدیر+دانلود صوت و متن با ترجمه فارسی

زیارات

زیارت عاشوراباترجمه فارسی باصدای مجموعه مدّاحان منتخب + دانلود صوت و متن

زیارت امین الله+شرح مختصر+دانلود متن و صوت زیارت امین الله باصدای مجموعه مدّاحان منتخب

متن کامل زیارت آل یاسین+ دعای بعدش و ترجمه فارسی+دانلودمتن و صوت مجموعه مدّاحان منتخب

زیارت جامعه کبیره باترجمه فارسی+دانلود  متن وصوت ومدّاحان منتخب

زیارت حضرت رسول(ص) از راه دورباترجمه فارسی+ دانلود متن و صوت

زیارتنامه امام حسن عسکری(ع) باترجمه فارسی+دانلود  متن و صوت باصدای مجموع مداحان منتخب

زیارتنامه+صلوات خاصه +روضه امام جواد علیه السلام

زیارتنامه حضرت رقیه علیهاالسلام+ دانلود صوت

متن کامل زیارت اربعین با ترجمه+ دانلود متن وصوت و کلیپ باصدای مجموعه مدّاحان منتخب

متن و صوت زیارت و صلوات خاصه+روضه امام صادق علیه السلام+دانلود صوت

مراقبات روز ۲۳ ذیقعده: روززیارتی حضرت امام رضا علیه السلام+ زیارت مختصر+صلوات خاصه+سلام و صلوات بر حضرت امام رضا علیه السلام

زیارت‌‌نامه ها، نماز زیارت، سلام و صلوات ،صلوات خاصه و دعاهای بعداززیارت امام رضا(ع) با ترجمه +دانلود صوت ومتن

صلوات خاصه، صلوات و زیارت مخصوص امام موسی کاظم علیه السلام+دانلود صوت و متن

اعمال و مراقبات کامل شب و روز عرفه و عید قربان+متن زیارت امام حسین علیه السلام درروز عرفه+ زیارتنامه حضرت مسلم ع+زیارت جامعه ائمه علیهم السلام از راه دور

نمازهای ویژه

نماز توبه یکشنبه ذی‌القعده و همه یکشنبه ها + خواص و توصیه عرفا

نماز اولّ هرماه+اعمال اول ماه قمری باترجمه

نماز جعفر طیّار برای برآورده شدن حوائج و بخشش گناهان+ جعفرطیّارکه بود؟

نماز آیات را چطور بخوانیم؟+کلیپ آموزشی نمازآیات+ احکام نمازآیات

طریقه خواندن نمازشب+فضائل+احکام+ تعقیبات+ دعای حزین

نمازهای نافله صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشا: احکام و تعقیبات آنها

 اعمال عبادی سال

اعمال شب و روز اولّ ماه محرم+ روزه سوم محرم

اعمال عبادی چهارشنبه آخر ماه صفربرای رسیدن به حاجات+ خانه دارشدن

دعای هرروز ماه صفر برای دفع بلا و گرفتاری

عمل و دعای امّ داوُد+ دانلودمتن و کلیپ   استاد حاج مهدی سماواتی

استحباب خواندن دعای جوشن کبیر و دعای جوشن صغیر در روز اوّل ماه رمضان

نمازهای مشترک هرشب ماه رمضان

دعای وداع شب آخر ماه مبارک رمضان: دعای چهل و پنجم صحیفه سجادیه+ دانلودمتن و صوت مداحان منتخب

مراقبات روز ۲۳ ذیقعده: روززیارتی حضرت امام رضا علیه السلام+ زیارت مختصر+صلوات خاصه+سلام و صلوات بر حضرت امام رضا علیه السلام

مراقبات و اعمال شب و روز۲۵ ذیقعده یا دحوالارض: نماز و دعای کامل روزدحوالارض+دانلود صوت دعای روز دحوالارض

مراقبات و اعمال عبادی کامل دهه اول ذیحجه و روز ترویه+نمازشبهای دهه ذیحجه

اعمال و مراقبات کامل شب و روز عرفه و عید قربان+متن زیارت امام حسین علیه السلام درروز عرفه+ زیارتنامه حضرت مسلم ع+زیارت جامعه ائمه علیهم السلام از راه دور

اعمال شب عیدغدیر+نماز دوازده رکعتی شب عید غدیر

اعمال عبادی روزعیدغدیر+ نمازهای ویژه روزعیدغدیر+دعای غدیر

 ادعیه و اذکار 

 اذکاری برای ایمنی از زلزله+دعای مجرّب برای محفوظ بودن

دعای سریع الاجابه وتضمینی از حضرت علی علیه السلام برای همه حاجات، گشایش رزق، دفع سحروجادو و چشم زخم+ترجمه

متن کامل استغفار هفتاد بند امیرالمؤمنین علیه السلام +ترجمه+دانلودپی دی اف+صوت

دانلود پی دی اف کتاب شریف کلیات مفاتیح الجنان گلزار نور

**

متن کامل استغفار هفتاد بند امیرالمؤمنین علیه السلام +ترجمه+دانلودپی دی اف+صوت

مقالات

شیعه پاسخ می دهد:حقیقت توسل، شفاعت و تبرک درقرآن

مقالات انگلیسی

Shia answers: The truth about trusting in The Glorious God (Resort),  consecration and divine healing as mentioned in Quran

مداحی و روضه خوانی

کربلایی حمیدرضاعلیمی
کربلا کربلا کربلا – این دل تنگم عقده ها دارد
(دمام زنی)

عجب رسمیه رسم زمونه-واحد-کربلایی حمید علیمی- دانلودصوت و کلیپ

دانلودنوحه صوتی عمّه بابایم کجاست:کویتی پور+متن نوحه

روضه جانسوز حضرت رقیه(سلام الله علیها) سیّد ذاکر+ ویدئو

دانلود روضه حضرت رقیه باصدای استاد حاج مهدی سماواتی

دانلود مداحی دخترحسین(ع) باصدای کربلایی حسین عینی فرد

دانلود کلیپ یه قلب مبتلا تو این سینه ست کریمی

فاطمیّه: ای فدای اشکهایت اشک میریزم برات- حاج محمودکریمی+ دانلود کلیپ

کلیپ نوحه پیغام کربلا به نجف برد جبرئیل: حاج محمود کریمی+متن نوحه+ دانلود

حب الحسین اجننی دیوونگی کار منه/ شور ترکیبی زیبای کربلایی جواد مقدم و کربلایی میثم استاد آقا+ دانلود


سایت اینترنتی گلزارنور

https://golzarenoor.ir

به این پست امتیاز دهید.
Admin

این مطلب توسط ارسال شده است.

نظرات و ارسال نظر