گلزار نوردوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱

پنجاه حدیث درباره نماز جماعت - گلزار نور

سخن دوست :امام حسين (ع) فرمود: پروردگارا! آن كه تو را نيافت، چه يافت و آن كه تو را يافت، چه از دست داد؟

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

سایت اینترنتی گلزارنور

https://golzarenoor.ir


پنجاه حدیث درباره نماز جماعت

فضائل مقایسه ای نماز جماعت

هرچه تعداد حاضران در نماز جماعت، بیشتر باشد،پاداش آن بیشتراست:

پیامبر اکرم (ص): جبرئیل با هفتاد هزار فرشته بعد از نماز ظهر آمدند سپس جبرئیل گفت اى محمد پروردگارت تو را سلام مى رساند و دو هدیه به تو داده که به هیچ پیامبرى نداده پیامبر سوال کرد آن دو هدیه چیست؟ جبرئیل گفت سه رکعت نماز وتر و پنج نماز در جماعت پیامبر پرسید: براى امت من در نماز جماعت چه اجرى مى باشد؟ جبرئیل گفت: هرگاه دو نفر در جماعت شرکت کنند خداوند براى هر کدام در هر رکعت ثواب صد و پنجاه رکعت مى دهد. اگر سه نفر در جماعت شرکت کنند خداوند براى هر کدام در هر رکعت ثواب ششصد رکعت مى دهد .اگر چهار نفر در جماعت شرکت کنند خداوند براى هر کدام در هر رکعت ثواب هزار و دویست رکعت مى دهد

اگر پنج نفر در جماعت شرکت کنند خداوند براى هر کدام در هر رکعت ثواب دو هزار و چهار صد رکعت مى دهد. اگر شش نفر در جماعت شرکت کنند خداوند براى هر کدام در هر رکعت ثواب چهار هزار و هشتصد رکعت مى دهد. اگر هفت نفر در جماعت شرکت کنند خداوند براى هر کدام در هر رکعت ثواب نه هزار ششصد رکعت مى دهد .اگر هشت نفر در جماعت شرکت کنند خداوند براى هر کدام در هر رکعت ثواب نوزده هزار و دویست رکعت مى دهد. اگر نه نفر در جماعت شرکت کنند خداوند براى هر کدام در هر رکعت ثواب سى و شش هزار و چهار صد رکعت مى دهد. اگر ده نفر در جـماعت شرکت کنند خداوند براى هر کدام در هر رکعت ثواب هفتاد و دو هزار هشت صد رکعت مى دهد و اگر از ده نفر بیشتر در جماعت شرکت کنند اگر تمام آسمانها کاغذ و تمام دریاها مرکب و تمام درختان قلم و جن و انس و ملائکه نویسنده شوند نمى توانند ثواب یک رکعت آن را بنویسند. هرگاه کسى تکبیر امام را درک کند و با امام تکبیر بگوید بهتر است از شصت هزار حج و عمره و هفتاد هزار بار بهتر است از دنیا و آنچه در دنیا است. یک رکعت نماز با جماعت بهتر است از صد هزار دینار صدقه در راه خدا، یک سجده در نماز جماعت بهتر است از آزاد کردن بنده در راه خدا.

 مستدرک الوسائل،ج۶ص۴۴۳؛همان،ج۱،ص۴۸۷ ؛همان،ج۶ ص۴۴۳؛ جامع‏الأخبار،ص۷۷٫

رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم:

يك تكبيره الاحرام با امام جماعت بهتر از شصت هزار حج و عمره و هفتاد هزار مرتبه بهتر از دنيا و مافيهاست و یک رکعت نماز با جماعت بهتر است از صد هزار دینار صدقه در راه خدا.

مستدرك‏الوسائل، ج ۶ ، ص۴۴۵ –  مجموعة الاخبار، ص ۲۲۷٫

امام صادق عليه السلام:

 نماز با جماعت بيست و چهار درجه بر نماز فرادي برتري دارد بنا بر اين ، يك نماز با جماعت، بيست و پنج نماز است.

صدوق، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال،‌ ص۵۲۴ـ۵۲۳٫

رسول اکرم ص:

نمازي که شخص با جماعت مي خواند بهتر است از اين که در خانه اش چهل سال نماز بگزارد . گفته شد اي رسول خدا ! نماز يک روز بهتر از نماز چهل است؟ فرمود : يک نماز

. مستدرک الوسائل ، ج ۶ ، ص ۴۴۶٫

آثار و نتایج نماز جماعت

رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:

 اگر مردم می دانستند که چه فضیلتی در نماز جماعت عشا و  صبح وجود دارد به سوی آن می شتافتند و لو بصورت چهار دست و پا ، به راستی که این دو جماعت موجب تطهیر آثار تمام گناهانی است که در فاصله زمانی صبح تا شب و شب تا صبح انجام می گیرد.

 (ميراث حديث شيعه، دفتر۱۰ ودفتر۱۷۴و ۱۷۵٫)

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:

هر کس چهل روز نمازهای خود را با جماعت بخواند بطوریکه یک تکبیرة الاحرام از او فوت نشود، دو برائت آزادی برای او نوشته می شود، یکی نجات از نفاق و دیگری رهائی از آتش

بحار الانوار، ج ،۸۸ ج ۴. محجة البیضاء/ج ۱/ص ۳۴۴٫

رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم:

هر كه نمازهاى پنج گانه را با جماعت بخواند ، به او گمان نيك بريد

( الكافي : ۳/۳۷۱/۳ )

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:

کسی که به قصد شرکت در نماز جماعت به سوی مسجد گام بر می دارد . خداوند متعال در مقابل هر گامی که بر می دارد هفتاد هزار حسنه به او پاداش می دهد و به همین میزان نیز درجات وی بالا خواهد رفت و اگر درچنین حالی بمیرد ، خداوند متعال هفتاد هزار فرشته را مامور می نماید تا در قبر به دیدار او رفته ، وی را بشارت دهندو در تنهایی قبر انیس او باشند و تا روز قیامت برایش طلب آمرزش کنند.

مکارم الاخلاق ج۲ ص ۳۷۵

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم:

کسی  که در نماز جماعت با ایمان و قصد پاک و خشنودی خداداخل شود،اعمال خود را از سر گیرد. (کنایه از این است که گناهان گذشته اش بخشیده می شود).

( ثواب الاعمال ، ص ۸۷ )

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم:

پس مؤمنی نیست که در راه نماز جماعت قدم بردارد مگر این که خداوندتبارک و تعالی  ترس وهراس روز قیامت را برای او سبک می گیرد، سپس او راامر می کند به ورود به بهشت.

  وسائل الشیعه ، ج ۵، ص ۳۷۲

رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم:

زمانی که بنده ای  نمازش را به جماعت بخواند، خداوند از او حیاء می کند، وهنگامی  که از او طلب حاجت کرد، منصرف نشود، مگراین که حاجتش رابرآورد.

بحار الانوار، ج ,۸۸ ص ۴

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم:

همانا خداوند به سه گروه وعده داد، بدون حساب واردبهشت شوند، و هریک از این سه گروه (روز قیامت ) می توانند هشتاد هزار نفر راشفاعت کنند وآنها عبارتند از: ۱- مؤذن . ۲- امام جماعت . ۳- کسی که وضو بگیرد،سپس داخل مسجد شود و نماز را به جماعت به جا آورد.

 مستدرک الوسائل ، ج ۱، ص ۴۸۸٫

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم:

کسی که محافظت و مداومت بر نماز جماعت کند، مانند برق سریع ودرخشان همراه نخستین گروه بهشتیان از روی صراط می گذرد.

ثواب الاعمال ، ص ۳۴۳٫

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم:

سه گروهند که خداوند از آنان خشنود است :۱- کسی که نماز شب می خواند.۲- جمعی که نماز جماعت تشکیل می دهند.۳- دسته ای که در برابردشمن در راه خدا صف آرایی  کرده اند.

  ثواب الاعمال ، ص ۹۶٫

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم:

کسی که نماز پنج وقت خود را به جماعت بخواند و به نماز جمعه حاضرشود،پس به تحقیق اجر خود را به حد کافی دریافت کرده است . سپس رسول خدا (ص ) این آیه کریمه را تلاوت فرمود: “پس جزا داده شود بر آن ، جزای کاملتر”.

 جامع احادیث الشیعه ، ج ۶، ص ۳۸۶٫

اهمیّت نماز جماعت

در زمان پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) مردي به علت نابينايي در نماز جماعت شركت نمي كرد روزي به خدمت پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) رسيد و عرض كرد: من نابينايم و صداي اذان را مي شنوم، اما كسي نيست كه دستم را بگيرد و مرا به مسجد بياورد حضرت فرمودند: طنابي از خانه تا مسجد قرار بده و با آن خود را به نماز جماعت برسان.

وسايل الشيعه، ج۵، ص ۳۷۷.

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:

شیطان گرگ انسان است، همانند گرگ گوسفندان که همیشه میش های دور افتاده و کناره گیر را می گیرد. پس، از دسته بندیها(گروه گرائی و خط بازی) بپرهیزید و بر شما باد به حضور در جماعت و مجالس عمومی و مسجد.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:

هنگامی که اذان نماز را شنیدی، هر چه سریعتر به مسجد بیا، گر چه سینه خیز باشد.

«کنز العمال/ج ۷/ ص ۵۷۸/ حدیث ۲۰۳۳۷».

لقمان عليه السلام در اندرز به فرزندش فرمود:

نماز را با جماعت بخوان ، گر چه روى نيزه باشد.

( المحاسن : ۲/۱۲۶/۱۳۴۸ )

دلایل تشریع نماز جماعت

امام صادق عليه السلام:

جماعت و اجتماع كردن براى نماز، بدين سبب قرار داده شده است تا نماز خوان از بى نماز باز شناخته شود، و معلوم گردد چه كسى نماز را به وقتش مى خواند و چه كسى آن را ضايع مى كند ؛ اگر نماز جماعت نبود، هيچ كس نمى توانست به صلاح و پاكى كسى شهادت دهد ، زيرا كسى كه با جماعت نماز نخوانَد، از نظر مسلمانان بى نماز است ؛ چه اينكه رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود : كسى كه بدون علت و عذرى نمازش را در مسجد با مسلمانان نگزارد نماز ندارد.

( علل الشرائع : ۳۲۵/۱ )

امام رضا عليه السلام:

نماز جماعت از آن رو وضع شده است تا اخلاص و توحيد و اسلام و عبادت خداوند آشكار و هويدا باشند و شهرت يابند ؛ زيرا اظهار اين امور، حجّتى است براى خداى يگانه بر مردمان شرق و غرب عالم ؛ و نيز، تا منافق و سبك شمارنده [نماز و دين ]آنچه را اقرار كرده و پذيرفته است به جاى آورَد و اسلام [خود ]را هويدا سازد و بر آن مواظبت نمايد، و نيز تا شهادت دادنهاى مردم به مسلمان بودن يكديگر، روا و ممكن باشد . علاوه بر اينها ، نمازِ جماعت موجب كمك كردن به يكديگر در راه نيكى و تقوا و باز داشتن از بسيارى از معاصى خداوند عزّ و جلّ است.

( وسائل الشيعة : ۵/۳۷۲/۹ )

امام رضا علیه السلام فرمود:

علت تشریع نماز جماعت آن است که اسلام و توحید و بندگی و اخلاص به خداوند متعال در معرض دید عموم و ظاهر و مشهور در میان مردم باشد.

وسائل الشیعه/ج ۵/ص ۳۷۲٫

برتری صف اولّ نمازجماعت

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:

خدا و فرشتگانش بر کسانی که صفهای اول نماز جماعت  را بهم پیوند می دهند، درود می فرستند.

«کنز العمال/ج ۷/ص ۶۳۳/حدیث ۲۰۶۲۹»

امام موسی بن جعفر علیه السلام فرمود:

نماز در صف اول جماعت همانند جهاد در راه خداوند متعال است.

«وسائل الشیعه/ج ۵/ص ۳۸۷»

ویژگیهای صف های نماز جماعت

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:

-صفهای نماز جماعت راهماهنگ و تنظیم نمائید تا دلهایتان متعادل شود و شانه ها در تماس با هم باشد، تا مهربانی افزوده شود.

«کنز العمال/ج ۷/ص ۶۲۳/حدیث ۲۰۵۷۵»

پیامبرخدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: خدا و فرشتگانش بر کسانی که صفهای اول نماز جماعت را بهم پیوند می دهند، درود می فرستند:

کنزالعمال، ج۷، ص ۶۳۳٫

پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم:

کسی که محافظت و مداومت بر صف اول و تکبیر اول نماید، و مسلمانی  رااذیت نکند، خداوند به او اجری معادل اجری که مؤذن در دنیا و آخرت دریافت می کند، عطاخواهد کرد.

  وسائل الشیعه ، ج ۵، ص ۳۸۷٫ 

آفات بی نظمی در نماز جماعت

پیامبر :صلی الله علیه و آله و سلم:

رسول خدا (ص ) شانه های نمازگزاران را در نماز جماعت می گرفت و منظم می کرد، ومی فرمود: مساوی و منظم باشید، نامنظم و جدا از هم نباشید که قلبهای شما از یکدیگرجدا می شود.

 جامع احادیث الشیعه ، ج ۶ ، ص ۴۷۰٫

فضائل نماز جماعت صبح و عشا

روایت شده که هر کس نماز مغرب و عشاء و نماز صبح را به جماعت بخواند ثواب تهجّد کل آن شب در نامه عمل او نوشته می شود.

 جامع الاحاديث الشيعه، ج ۷، ص ۲۷،‌ ابواب صلاة الجماعة، باب ۱، ص ۲۸۸، ح ۱۱٫

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم:

 کسی که نماز صبح خود را با جماعت اقامه کند خداوند خودش حفاظت او را بعهده می گیرد. پس تلاش کند که حرمت این پیمان را نگه دارد و کاری نکند که آن را نقض نماید و در این پیمان به خداوند غدر نورزد.

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم:

كسي كه نماز صبح و عشاي آخر را با جماعت بخواند، در پناه خداي عزّ‌وجلّ قرار مي‌گيرد، هر كه به او ظلم كند، گويي به خدا ظلم كرده و هر كه او را تحقير نمايد، گويي خدا را تحقير نموده است.

 وسائل الشيعه، ج ۸، ص ۲۹۵، ابواب صلاة الجماعة، باب ۳، ح ۲٫

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم :

اگر بدانند آنچه را که در خواندن نماز عشاء و صبح با جماعت هست به آن می آیند، هر چند با زانوها و دستها باشد، مانند راه رفتن کودک با نشستن گاه خود.

 اصول وافی ، ج ۲، ص ۱۴۹٫

پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم :

اگر نماز صبح را به جماعت بخوانم، در نظرم محبوب تر از عبادت و شب زنده داری تا صبح است.

کنزالعمال، ج۸، ص ۲۲۷۹۲٫

ویژگیهای امام جماعت

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:

امام جماعت هر جمعی نماینده آنان در پیشگاه خداوند می باشد، پس برای امامت جماعت خود بهترین ها را برگزینید.

«بحار الانوار/ج ۸۸/ص ۱۰۹»

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم:

همانا امام و پیشنماز تو، شفیع و واسطه توبه درگاه با عظمت الهی است ، پس هرگز کسی  را که فاسد و بی خرد است وسیله و شفیع خود به درگاه الهی قرار مده.

  وسائل الشیعه ، ج ۵، ص ۴۹۲٫

امام صادق عليه السلام در پاسخ به اين سؤال كه چه كسى براى امامت جماعت شايسته تر است فرمود:

رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود : پيشنمازى مردم را كسى به عهده گيرد كه قارى تر (قرآن خوان تر يا قرائتش بهتر) باشد ، اگر در قرائت يكسان بودند آن كه در هجرت مقدمتر است ، پيشنماز شود و اگر در هجرت نيز يكسان بودند آنكه سنّش بيشتر است به عهده گيرد ، اگر همسنّ بودند آن كه به سنّت داناتر و در دين فقيه تر است ، امامت كند . هيچ يك از شما در خانه كسى بر صاحب خانه مقدم [در پيشنمازى ]نشود و نه بر صاحب نفوذى در قلمرو نفوذش.

( الكافي : ۳/۳۷۶/۵ )

شخصی از امام صادق علیه السلام در مورد خواندن حمد و سوره در نماز جماعت سؤال نمود، حضرت فرمود:

نخوانید چون امام جماعت ضامن قرائت حمد و سوره است اما ضامن نماز مأمومین نیست، فقط قرائت بعهده اوست.

«وسائل الشیعه/ج ۵/ ص ۴۲۱»

آنچه امام جماعت بايد رعايت كند

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم:

کسي که با اذن و رضايت گروهي امامت نماز آنان را بر عهده گيرد و آنگاه در برخورد با آنها راه اعتدال را در پيش گيرد و قيام و قرائت و رکوع و سجده و نشستن خود را نيکو بجاي آورد پاداشي برابر پاداش تمام کساني که با وي نماز مي گزارند دريافت مي کند بي آنکه چيزي از اجر نمازگزاران کاسته شود.

[وسايل الشيعه، ج ۵، ص ۴۷]

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم:

من گاهی در حال نماز که هستم صدای گریه کودکی رامی شنوم و نماز راسبک و کوتاه می کنم، چرا که می ترسم مادرش را به رنج افکنم.

 کنز العمال ، ج ۷، ص ,۶۰۱ حدیث ۲۰۴۵۵٫

امام صادق علیه السلام فرمود:

روزی پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم نماز ظهر و عصر می خواندند، ناگهان دو رکعت آخر نماز را سبکتر خواندند، اصحاب پس از ادای نماز سؤال نمودند که آیا دستور جدیدی آمده؟ فرمود برای چه؟

گفتند: چرا دو رکعت آخر نماز را سبکتر بجا آوردی؟

فرمود: مگر فریاد گریه کودک را نشنیدید؟!

«وسائل الشیعه/ج ۵/ ص ۳۶۹»

امام علی علیه السلام:

هنگامی که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) مرا به سوی یمن می فرستاد، از ایشان پرسیدم: چگونه با آنان نماز بخوانم؟ آن حضرت فرمود؟ نمازی بخوان همچون نمازی که ناتوان ترین آنها می خواند و نسبت به مؤمنان رحیم و مهربان باش

نهج البلاغه، نامه ۵۲٫

امام علی علیه السلام

آخرین لحظه ای که از محبوب دلم حضرت رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) جدا شدم، به من فرمود: یا علی! چون با مردم نماز خواندی، نماز ناتوان تری کسی را که پشت سرت قرار گرفته بجای آور. و مؤذنی را که برای اذان گفتن مزد دریافت کند به کار اذان مگمار

محجه البیضاء، ج۲، ص ۱۲٫

امام على عليه السلام  در نامه خود به اشتر  نوشت:

و چون براى مردم به امامت نماز ايستى، نه چندان با طول و تفصيل برگزار كن كه مردم از نماز جماعت خسته و گريزان شوند و نه [با فرو گذاردن واجبات و آدابش ]آن را ضايع گردان ؛ زيرا در ميان كسانى كه با تو نماز مى خوانند، افراد بيمار و گرفتار نيز هستند . هنگامى كه رسول خدا صلى الله عليه و آله مرا به يمن فرستاد از ايشان پرسيدم كه چگونه با آنها نماز بگزارم؟ فرمود : همچون نا توان ترين آنان نماز بگزار، و با مؤمنان مهربان باش.

( نهج البلاغة : الكتاب ۵۳ )

امام على عليه السلام در نامه خود به فرمانداران شهرها نوشت:

با آنان همچون نمازِ ناتوان ترينشان نماز بگزاريد و فتنه جو مباشيد.

( نهج البلاغة : الكتاب ۵۲ )

هشدار به امام جماعتی که در نمازش اعتدال ندارد

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم:

کسي که امامت گروهي را به عهده گيرد در برخورد با آنان و قرائت و رکوع و سجده و نشستن و برخاستن خود راه اعتدال و ميانه­روي را در پيش نگيرد نمازش مورد پذيرش نخواهد بود و از کتفهاي او تجاوز نمي کند. (قابليت صعود به بارگاه الهي را ندارد) جايگاه چنين امامي نزد خداوند همچون جايگاه سلطان ستمگر و تجاوزگري است که براي صلاح رعيت خود تلاش ننموده و فرمان الهي را در ميان آنها بپاي نداشته است. اميرالمؤمنين عليه­السلام برخاست و گفت اي رسول خدا پدر و مادرم فداي تو باد. جايگاه چنين سلطاني نزد خداوند چگونه است؟ رسول خدا فرمود: پيشواي ستمگر يکي از چهار گروهي است که در روز قيامت دچار سخت ترين عذابها خواهد شد ابليس  فرعون قاتل و پيشواي ستمگر همگي در يک رتبه اند.

[وسايل الشيعه، ج ۵، ص ۴۷]

آثارسوءعدم حضور و ترک نماز جماعت

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:

کسی که بدون هیچ عذری نماز خود را همراه دیگر مسلمانان در مسجد نمی خواند نمازش مقبول نیست و غیبت احدی جایز نیست مگر کسی که نمازش را در خانه می خواند و در جماعت حاضر نمی شود  و به حضور در اجتماع مسلمین بی رغبت است و هر آنکس که چنین باشد از عدالت ساقط و دوری از او واجب می باشد.

«وسائل الشیعه/ج ۵/ ص ۳۹۴»

امام باقر علیه السلام از امیرالمؤمنین علیه السلام نقل می فرماید که حضرتش فرمود:

هر که صدای اذان جماعت را بشنود و بدون هیچ عذری اجابت نکند نماز ندارد (نمازش مقبول نیست).

«وسائل الشیعه/ج ۵/ ص ۳۷۵»

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:

اگر درباره کسی که به نماز جماعت حاضر نمی شود از تو سؤالی نمودند، بگو من او را نمی شناسم.

«محجة البیضآء/ج ۱/ص ۳۴۲»

پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم :

کسیکه أذان را شنید و در إجابت کردن آن عذری او را منع نکرد، گفتند عذر مانند چه؟ فرمود: مانند ترس از دشمن، و یا مرض،نماز او قبول نمی شود.

سنن أبی داود، ج۱، ص ۱۶۴٫

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:

آنانکه در نماز جماعت حاضر نمی شوند لازم است از اینکار خودداری کنند و گرنه دستور خواهم داد مؤذن اذان و اقامه بگوید.آنگاه  پس از اقامه جماعت یکی از اهل بیت خود را (که علی علیه السلام باشد) فرمان می دهم تا خانه های کسانی را که در جماعت حاضر نشده اند، با بسته های هیزم به آتش کشد.

«وسائل الشیعه/ج ۵/ ص ۳۷۶»

سایت اینترنتی گلزارنور

https://golzarenoor.ir


گزیده ای از قرآن، دعاها، مناجات، زیارات ، مداحی و مطالب سایت گلزارنور

قرآن آن لاین بسیار نفیس سایت گلزارنور

قرآن آن لاین سایت گلزارنور

قابلیت ها:
امکان جستجو در متن قرآن.
امکان دسترسی سریع به سوره ، آیه ، جزء و صفحه دلخواه.
قابلیت قرائت همزمان قرآن با ۲۹ صوت بسیار زیبا از ۲۵ قاری بین المللی و همچنین ترجمه‌های گویای فارسی و انگلیسی
امکان انتخاب ۱۰۱ ترجمه قرآن از ۴۱ زبان زنده دنیا.
مشاهده ترجمه قرآن، تنها با قرار گرفتن مکان نما بر روی آیه مورد نظر.
امکان انتخاب تعداد تکرار آیه ، سوره ، صفحه و جزء جهت حفظ قرآن.
امکان افزودن قاری (به عنوان مثال جهت شنیدن ترجمه گویای فارسی ، انگلیسی و یا هر دو بعد از قرائت هر آیه)
و بسیاری امکانات دیگر.

.

ترتیل کلّ سوره های قرآن +سوره های منتخب و جزء ۳۰  با صدای استاد منشاوی و تکرار کودک

ختم قرآن سایت بصورت صفحه ای، حزب، جزء و ختم صلوات و دعاها، ختم هدیه به اموات

مفاتیح الجنان سایت گلزارنور

نهج البلاغه سایت گلزارنوربا ترجمه فارسی و انگلیسی

معرفی کتابهای ارزنده و نمونه، تألیف: زهراپاشنگ

معرفی کتاب مهمترین دانستنیهای یک مسلمان بارویکرد روزشماررویدادهای مهم اسلام و اعمال عبادی سال

معرفی کتاب مهمترین دانستنیهای یک مسلمان بارویکرد روزشماررویدادهای مهم اسلام و اعمال عبادی سال

معرفی کتاب کلیدهای گنج خوشبختی و عاقبت بخیری ازامام صادق علیه السلام

معرفی وخلاصه شرح کتاب دوجلدی قُرب نوافل

ذکر،دعا، زیارت و تسبیح ایّام هفته

ذکر، دعا، زیارت و تسبیح روز شنبه+ دانلود متن و صوت

ذکر، دعا، زیارت و تسبیح روز یکشنبه+ دانلود متن و صوت

ذکر، دعا، زیارت و تسبیح روز دوشنبه+ دانلود متن و صوت

ذکر، دعا، زیارت و تسبیح روز سه شنبه+ دانلود متن و صوت

ذکر، دعا، زیارت و تسبیح روز چهارشنبه+ دانلود متن و صوت

ذکر، دعا، زیارت و تسبیح روز پنجشنبه+ دانلود متن و صوت

ذکر، دعا، زیارت و تسبیح روز جمعه+ متن و صوت

دعا ومناجات

دعای کمیل باترجمه فارسی+دانلود صوت ومتن باصدای مجموعه مدّاحان منتخب

دعای ندبه باترجمه فارسی+ دانلود متن وصوت مجموعه مدّاحان منتخب

دعای توسل باترجمه فارسی+متن وصوت باصدای مدّاحان منتخب

دعای سمات باترجمه فارسی+خواص وبرکات+ دانلودمتن و صوت باصدای مجموعه مداحان منتخب

دعای عهد باترجمه فارسی و دانلود متن وصوت مجموعه مدّاحان منتخب

دعای یستشیربا خواص بخت گشایی+ دانلود متن و صوت باصدای مدّاحان منتخب

دعای صباح باترجمه فارسی+خواص+دانلودصوت ومتن باصدای مداحان منتخب

دعای عدیله باترجمه فارسی +دانلود صوت+متن باصدای مجموعه مداحان منتخب

دعای احتجاب باترجمه فارسی+ دانلود صوت و متن

دعای فرج و دعای سلامتی امام زمان عج+ دانلودمتن و صوت مجموعه مدّاحان منتخب

دعای عرفه باترجمه فارسی+ دانلود متن و صوت باصدای مدّاحان منتخب

حدیث شریف  کساء+ شرح مختصر+ دانلود متن و صوت باصدای مجموعه مدّاحان منتخب

مناجات امیرالمؤمنین امام علی (ع) در مسجد کوفه+ دانلودمتن وصوت با صدای استاد حاج مهدی سماواتی و فرهمند

متن و فضائل دعای عشرات با ترجمه+ دانلود متن و صوت با صدای مداحان منتخب

اعمال مستحبی ایّام البیض هر ماه قمری+ پاداش، متن، صوت و ترجمه دعای صحیفه(تسبیح)+نمازایّام البیض هرماه قمری

دعاى‏ اللهُمَّ یَا شَاهِدَ کُلِّ نَجْوَى ودعاى‏ اللّٰهُمَّ مَنْ تَعَبَّأَ وَ تَهَيَّأَ مخصوص شب ‏وروز جمعه و روز عرفه+ دانلود صوت و متن

مناجات ها

مناجات امیرالمؤمنین امام علی (ع) در مسجد کوفه+ دانلودمتن وصوت با صدای استاد حاج مهدی سماواتی و فرهمند

لیست، فهرست و دعاهای مناجات خمس عشره سیدالساجدین امام سجاد علیه‌السلام

صحیفه سجادیه

لیست وفهرست دعاهای صحیفه سجادیه برای دسترسی به متن هردعا

خطبه ها

خطبه غدیر+دانلود صوت و متن با ترجمه فارسی

 ادعیه و اذکار 

 اذکاری برای ایمنی از زلزله+دعای مجرّب برای محفوظ بودن

دعای سریع الاجابه وتضمینی از حضرت علی علیه السلام برای همه حاجات، گشایش رزق، دفع سحروجادو و چشم زخم+ترجمه

متن کامل استغفار هفتاد بند امیرالمؤمنین علیه السلام +ترجمه+دانلودپی دی اف+صوت

حدیث

پنجاه حدیث درباره نماز جماعتزیارات

زیارات

زیارت عاشوراباترجمه فارسی باصدای مجموعه مدّاحان منتخب + دانلود صوت و متن

زیارت امین الله+شرح مختصر+دانلود متن و صوت زیارت امین الله باصدای مجموعه مدّاحان منتخب

متن کامل زیارت آل یاسین+ دعای بعدش و ترجمه فارسی+دانلودمتن و صوت مجموعه مدّاحان منتخب

زیارت جامعه کبیره باترجمه فارسی+دانلود  متن وصوت ومدّاحان منتخب

زیارتنامه و صلوات خاصه

زیارت حضرت رسول(ص) از راه دورباترجمه فارسی+ دانلود متن و صوت

زیارتنامه امام حسن عسکری(ع) باترجمه فارسی+دانلود  متن و صوت باصدای مجموع مداحان منتخب

زیارتنامه+صلوات خاصه +روضه امام جواد علیه السلام

زیارتنامه حضرت رقیه علیهاالسلام+ دانلود صوت

متن کامل زیارت اربعین با ترجمه+ دانلود متن وصوت و کلیپ باصدای مجموعه مدّاحان منتخب

متن و صوت زیارت و صلوات خاصه+روضه امام صادق علیه السلام+دانلود صوت

نمازهای ویژه

نماز توبه یکشنبه ذی‌القعده و همه یکشنبه ها + خواص و توصیه عرفا

نماز اولّ هرماه+اعمال اول ماه قمری باترجمه

نماز جعفر طیّار برای برآورده شدن حوائج و بخشش گناهان+ جعفرطیّارکه بود؟

نماز آیات را چطور بخوانیم؟+کلیپ آموزشی نمازآیات+ احکام نمازآیات

نماز

طریقه خواندن نمازشب+فضائل+احکام+ تعقیبات+ دعای حزین

نمازهای نافله صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشا: احکام و تعقیبات آنها

آموزش نماز باترجمه فارسی و انگلیسی+احکام+تسبیحات حضرت زهرا علیهاالسلام+ چرا زبان عربی، زبان رسمی نمازاست؟

اذان و اقامه باترجمه فارسی و انگلیسی+ احکام

نماز جمعه و احکام آن+ دعای قنوت نماز جمعه امام رضا علیه السلام

نمازجماعت و احکام آن

پنجاه حدیث درباره نماز جماعت

 اعمال عبادی سال

اعمال شب و روز اولّ ماه محرم+ روزه سوم محرم

اعمال عبادی چهارشنبه آخر ماه صفربرای رسیدن به حاجات+ خانه دارشدن

دعای هرروز ماه صفر برای دفع بلا و گرفتاری

عمل و دعای امّ داوُد+ دانلودمتن و کلیپ   استاد حاج مهدی سماواتی

استحباب خواندن دعای جوشن کبیر و دعای جوشن صغیر در روز اوّل ماه رمضان

نمازهای مشترک هرشب ماه رمضان

دعای وداع شب آخر ماه مبارک رمضان: دعای چهل و پنجم صحیفه سجادیه+ دانلودمتن و صوت مداحان منتخب

مراقبات روز ۲۳ ذیقعده: روززیارتی حضرت امام رضا علیه السلام+ زیارت مختصر+صلوات خاصه+سلام و صلوات بر حضرت امام رضا علیه السلام

مراقبات و اعمال شب و روز۲۵ ذیقعده یا دحوالارض: نماز و دعای کامل روزدحوالارض+دانلود صوت دعای روز دحوالارض

مراقبات و اعمال عبادی کامل دهه اول ذیحجه و روز ترویه+نمازشبهای دهه ذیحجه

اعمال و مراقبات کامل شب و روز عرفه و عید قربان+متن زیارت امام حسین علیه السلام درروز عرفه+ زیارتنامه حضرت مسلم ع+زیارت جامعه ائمه علیهم السلام از راه دور

اعمال شب عیدغدیر+نماز دوازده رکعتی شب عید غدیر

اعمال عبادی روزعیدغدیر+ نمازهای ویژه روزعیدغدیر+دعای غدیر

 ادعیه و اذکار 

 اذکاری برای ایمنی از زلزله+دعای مجرّب برای محفوظ بودن

دعای سریع الاجابه وتضمینی از حضرت علی علیه السلام برای همه حاجات، گشایش رزق، دفع سحروجادو و چشم زخم+ترجمه

دانلود پی دی اف کتاب شریف کلیات مفاتیح الجنان گلزار نور

متن کامل استغفار هفتاد بند امیرالمؤمنین علیه السلام +ترجمه+دانلودپی دی اف+صوت

مقالات

شیعه پاسخ می دهد:حقیقت توسل، شفاعت و تبرک درقرآن

مقالات انگلیسی

Shia answers: The truth about trusting in The Glorious God (Resort),  consecration and divine healing as mentioned in Quran

مداحی و روضه خوانی

کربلایی حمیدرضاعلیمی
کربلا کربلا کربلا – این دل تنگم عقده ها دارد
(دمام زنی)

عجب رسمیه رسم زمونه-واحد-کربلایی حمید علیمی- دانلودصوت و کلیپ

دانلودنوحه صوتی عمّه بابایم کجاست:کویتی پور+متن نوحه

روضه جانسوز حضرت رقیه(سلام الله علیها) سیّد ذاکر+ ویدئو

دانلود روضه حضرت رقیه باصدای استاد حاج مهدی سماواتی

دانلود مداحی دخترحسین(ع) باصدای کربلایی حسین عینی فرد

دانلود کلیپ یه قلب مبتلا تو این سینه ست کریمی

فاطمیّه: ای فدای اشکهایت اشک میریزم برات- حاج محمودکریمی+ دانلود کلیپ

کلیپ نوحه پیغام کربلا به نجف برد جبرئیل: حاج محمود کریمی+متن نوحه+ دانلود

حب الحسین اجننی دیوونگی کار منه/ شور ترکیبی زیبای کربلایی جواد مقدم و کربلایی میثم استاد آقا+ دانلود


سایت اینترنتی گلزارنور

https://golzarenoor.ir

به این پست امتیاز دهید.
Admin

این مطلب توسط ارسال شده است.

نظرات و ارسال نظر